Kabiles muižas vīna darītava

Kabiles muiža atrodas pašā Latvijas vīna reģionā sirdī. Tieši ceļa Tukums–Kuldīga malā, 25 km no Kuldīgas un 15 km no Sabiles saglabājies liels skaits vēsturisko muižas kompleksa ēku.

2016. gada beigās tika izveidota Kabiles muižas vīna darītava, kas kopā ar īpašnieku uzsākusi muižas restaurācijas darbus. 2018. gadā veikta brandvīna brūža ēkas fasāžu un logu restaurācija, 2019. gadā pabeigta kungu mājas pagraba stāva restaurācija un uzsākta kungu mājas fasāžu un logu restaurācija. Visi restaurācijas darbi veikti, meklējot dažādus līdzfinansējuma avotus. Kabiles muižas brandvīna brūža restaurācijai tikai piesaistīts Kuldīgas pašvaldības un Kultūrkapitāla fonda līdzfinansējums, bet Kungu mājas pagraba stāvam – Lauku atbalsta dienesta projekta LEADER līdzfinansējums.

Muižas ansambli ieskauj skaists vecu koku pārpilns parks, bet aiz Ērbērģa ziedos ieslēpies vecais ābeļdārzs. Parku uz pusēm dala Desu dīķis, kas savu vārdu ieguvis tā slaidās un garās konfigurācijas dēļ. Desu dīķis noslēdzas pie muižas dzirnavām, kurām otrā pusē spīguļojas vēl daudz plašāks dīķis. Abos dīķos mājvietu atraduši gulbji, pīles un citi ūdens valstības pavēlnieki. Uz Kabili iesakām aizbraukt kaut tikai, lai apskatītu krāšņās ūdensrozes vēsturiskajā muižas dīķī.

Muižā restaurācijas process notiek lēni, tāpat kā dzīves ritms mazajā Kabiles ciemā ļauj izbaudīt saikni ar dabu un novērtēt Latvijas augļu un ogu sniegto garšu kārpiņu lutināšanu.